Zastanawiasz się, czy warto inwestować w przesuwną zabudowę tarasu? Zobacz, czy przesuwne drzwi i ściany to dobry pomysł.
Rozważasz zabudowę tarasu. Przed Tobą kilka ważnych decyzji — wybór materiału, rodzaju zabudowy, a także jej ewentualnej mechanizacji. Zabudowa tarasu może być stała i ruchoma. Stała, klasyczna zabudowa z całą pewnością jest prostsza w wykonaniu i tańsza. Ruchoma natomiast daje Ci wiele możliwości wykorzystania przestrzeni.
Stała zabudowa wykonana jest ze szkła bądź poliwęglanu na metalowej lub drewnianej konstrukcji. Może być pełna lub częściowa. Pełna zabudowa pozwala spędzać dużo czasu na tarasie także poza sezonem. Tak zaadaptowana przestrzeń najczęściej pełni funkcje zimowego ogrodu.
Zyskujesz miejsce, z którego możesz podziwiać świat wokół, nie marznąć zimą. Gorzej latem. Zabudowa tarasu ze szkła lub poliwęglanu nagrzewa się w ciepłe miesiące. Żeby tego uniknąć, musisz osłonić taras dodatkowo zasłonami lub żaluzjami. Tym samym rezygnujesz z widoku.
Zabudowa przesuwna umożliwia otwarcie przestrzeni bocznych tarasu, kiedy sobie tego życzysz. Może być wykonana ze szkła, z pleksi, drewna, kompozytu czy aluminium. Stopień otwarcia dostosowujesz do zmieniających się warunków pogodowych i do Twoich potrzeb. Kiedy warto postawić na takie rozwiązanie?
Korzyści z przesuwnej zabudowy tarasu
Przesuwna zabudowa tarasu pozwala na:
- Optymalne wykorzystanie przestrzeni: sam decydujesz, ile przestrzeni potrzebujesz. W ciepłe dni osłonięty taras powiększa jadalnię lub salon. Zależnie od pogody możesz rozsunąć maksymalnie ściany lub schować się za nimi.
Zimą za zasuniętymi ścianami przechowasz sprzęty ogrodowe lub urządzisz ogród zimowy. - Łączenie przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej: wrażenie większej przestrzeni i wprowadzenie więcej naturalnego światła do wnętrza. Szczególnie w przypadku szklanej zabudowy.
- Estetyka i design: przesuwna zabudowa stanowi eleganckie i nowoczesne rozwiązanie.
- Dostęp do świeżego powietrza: sprawia, że możesz bez przeszkód korzystać z pięknej pogody na Twoim tarasie.
- Łatwe utrzymanie czystości: masz łatwiejszy dostęp do każdej części zabudowy.
- Regulacja przepływu światła słonecznego: masz wpływ na dopływ światła słonecznego bez względu na usytuowanie Twojego tarasu.
- Ochrona przed warunkami atmosferycznymi: możesz łatwo osłonić taras przed wiatrem lub zacinającym deszczem.
- Energia i oszczędność cieplna: przesuwna zabudowa tarasu jest energooszczędna poprzez lepszą izolację termiczną.
- Podniesienie wartości nieruchomości: zabudowa ruchoma to nowoczesne, ekskluzywne rozwiązanie, które zwiększa atrakcyjność nieruchomości.
- Elastyczność użytkowania: możesz łatwo i w każdej chwili dostosować przestrzeń do swoich potrzeb.
Gdzie najlepiej sprawdzi się ruchoma zabudowa tarasu
Ruchoma zabudowa tarasu sprawdzi się szczególnie w miejscach narażonych na działanie wiatru.
Twój taras ma południową wystawę i silnie operuje tam słońce? Zabudowa tarasu zapewnia potrzebny cień. Z wyjątkiem zabudowy szklanej lub z poliwęglanu, które w tym przypadku się nie sprawdzą.
Ruchoma zabudowa pomoże także w sytuacji, kiedy zabudowa jest ciasna, a taras i ogród niewielkie. Dadzą wtedy możliwość otwarcia i optycznego powiększenia przestrzeni.
W zamkniętym tarasie poza sezonem można śmiało przechowywać meble ogrodowe, sprzęt, rowery itp.
Kto powinien rozważyć zabudowę tarasu ruchomymi ścianami?
- Posiadacze apartamentów ze szczególnym widokiem — żeby można go było podziwiać w każdym sezonie
- Właściciele mieszkań z ogrodem na dachu — nawet przy braku pogody będą mogli cieszyć się dodatkową przestrzenią
- Dla miłośników ogrodowych przyjęć — deszcz, upał, wichura nie popsuje zabawy uczestnikom imprezy
Zabudowa ruchoma tarasu i altan świetnie sprawdzi się w obiektach biznesowych. Umożliwi ona korzystanie z nich przez cały rok. To z całą pewnością docenią klienci. Oto niektóre z nich:
- Ogródki restauracyjne i kawiarniane
- Tarasy widokowe i restauracyjne w obiektach hotelowych
- Miejsca widokowe i atrakcje turystyczne
- Przestrzenie eventowe
Materiały do zabudowy tarasu
Twój taras możesz zabudować za pomocą różnych materiałów. Wśród nich ogromną popularnością cieszą się drewno i aluminium. I nie bez przyczyny. Oba rozwiązania są trwałe, świetnie wyglądają i dają szerokie możliwości funkcjonalne i estetyczne. Możliwe są również połączenia tych materiałów.
- Zabudowa tarasu żaluzjami aluminiowymi jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne. Nie wymaga konserwacji, a jej czyszczenie jest bezproblemowe. Dostępna w wielu kolorach, dopasuje się do nowoczesnej architektury i wprowadzi designerski, minimalistyczny styl. Ważnym zaletami aluminiowej zabudowy jest względnie niska cena oraz duża trwałość.
- Zabudowa tarasu żaluzjami drewnianymi to również świetny wybór. Drewno ma ponadczasowy styl, jest zdrowe i ekologiczne. Wymaga konserwacji, ale nie jest to czynność skomplikowana. Przesuwna drewniana zabudowa na pewno sprawdzi się i w tradycyjnej architekturze i w tej nowoczesnej. Jest to droższa opcja niż zabudowa aluminium, ale trwała i o niezaprzeczalnej urodzie.
- Jeśli marzysz o drewnie, ale nie masz czasu na jego pielęgnację, polecamy Ci żaluzje drewnopodobne. Są niemalże nie do odróżnienia wizualnie od zabudowy drewnianej, a wykonane są z trwałego aluminium.
Każdy powyższy rodzaj zabudowy możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej ekipy.
Inne rodzaje zabudowy
Oczywiście możesz się również zdecydować na szklaną zabudowę. Sprawdzi się ona wtedy, kiedy potrzebujesz doświetlić zabudowany taras. A może masz wyjątkowy widok i nie chcesz go przesłaniać? Wadą szklanej zabudowy jest to, że nie chroni przed słońcem, ani nie zapewnia intymności. I oczywiście, konieczne jest regularne czyszczenie, żeby zachować jej urodę. Na przeźroczystej tafli zostają ślady po palcach. Łatwo brudzą je zwierzęta domowe.
Decydując się na szklaną zabudowę, musisz podjąć decyzję, czy szklane panele mają być osadzone w ramach, czy w systemie bezramowym. Pamiętaj również o tym, że bezpieczeństwo szklanej zabudowy zależy od:
- rodzaju szkła: bezpieczne jest szkło hartowane,
- grubości szkła (powinno mieć grubość co najmniej 8 mm),
- osadzenia: system powinien być masywny, solidny i brać pod uwagę dużą wagę materiału,
- montażu: zabudowy szklanej nigdy nie powinno się wykonywać samodzielnie.
Zależy Ci na przejrzystości zabudowy, a szklana zabudowa wykracza poza twój budżet? Możesz zabudować taras poliwęglanem lub pleksi. Pamiętaj jednak, że są to mniej trwałe, choć lżejsze materiały. Nie są tak odporne na zarysowania, jak szkło. Nie mają również porównywalnej przejrzystości.
Ile kosztuje przesuwna zabudowa tarasu?
Koszt zabudowy tarasu zależy przede wszystkim od jego powierzchni i stopnia, w jakim chcesz go zabudować. Ważnym czynnikiem jest również zadaszenie tarasu i jego rodzaj. Kiedy już podejmiesz decyzje dotyczące wyglądu i charakteru zabudowy, warto rozejrzeć się po ofertach rynkowych. Aby uzyskać dokładny koszt danego rodzaju zabudowy tarasu, skontaktuj się z kilkoma specjalistycznymi firmami. Uzyskaj oferty, a następnie dokładnie porównaj koszty wraz z uwzględnieniem wszystkich poniższych czynników. Ponadto, pamiętaj, że ostateczna cena zabudowy może różnić się w zależności od lokalizacji i warunków rynkowych.
Decydując się na zabudowę tarasu ruchomymi elementami, weź pod uwagę następujące koszty:
- rodzaj materiału do zabudowy (aluminium, drewno, szkło, pleksi, poliwęglan),
- koszt elementów zabudowy: ram i szkieletu,
- koszt elementów montażowych,
- koszt ewentualnych systemów do automatyzacji zabudowy,
- koszt materiału do zadaszenia: całkowite — czyli pergola tarasowa lub częściowe,
- koszt elementów montażowych do zadaszenia,
- koszt wykończenia — farby, środki konserwacyjne,
- transport
- wynajem ekipy montażowej.
Potrzebujesz dokładnej i rzetelnej wyceny twojej planowanej zabudowy? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.